Понеділок, 10 листопада 2014 23:49

Річниця освячення Латеранської Базиліки

На одному з сімох пагорбів Рима колись були володіння родини Латеранів; по них залишилася назва самого пагорба. Палац Латеранів став "державною власністю", як би сказали сьогодні, – тобто імператор забрав його собі. Під приводом викриття змови на своє імператорське життя відомий нам Нерон стратив Плантія Латерана.

Імператори також не вічні. Константин Великий, прагнучи мати добрі стосунки з християнством, яке він дозволив в імперії, подарував Латеранський палац папі Сильвестру І. Константин також звелів 313 року збудувати обік палацу величний храм на честь Христа Спасителя, Йоана Хрестителя і Йоана Євангеліста. Освячення цієї принципово важливої для всього християнства святині папа Сильвестр здійснив 9 листопада 324 року. Аж до 1308 року тут містилася резиденція єпископів Вічного Міста – тобто резиденція Римських Пап. Звідси 161 папа керував Церквою. Тут відбулися п'ять перших Вселенських Соборів.

Свято річниці освячення Латеранської Базиліки нагадує нам (а для декого приносить новину), що зовсім не собор св.Петра на Ватиканському пагорбі є найголовнішим храмом Вселенської Церкви. Латеранська Базиліка, одна з чотирьох римських "великих", перестала бути папською резиденцією з початком Авіньйонського полону; а після повернення з нього, 1377 року, тодішній папа Григорій ІХ переніс свою резиденцію на Ватиканський пагорб. Однак і в наш час, як і раніше, новообраний єпископ Рима і глава Вселенської Церкви очолює урочисту процесію, в якій входить до цієї найстаршої християнської базиліки Рима – матері всіх храмів.

Саме такий напис видніє над входом до Латеранської Базиліки: Materet Caputomnium Ecclesiarum Urbi set Orbis – Матір і Глава всіх храмів Міста й Світу. Саме тут папи правили Святу Месу, якою розпочинався Великий Піст. Саме тут на Вербну неділю споруджують тріумфальну арку для прийняття Царя мучеників. Саме тут папа служить Святу Месу Великого Четверга, на пам'ять про Останню Вечерю Спасителя. Раніше також саме з балкону в центрі фронтону Базиліки папи уділяли апостольське благословення.

Річниці освячення інших великих базилік Рима відзначаються разом, і тільки ця – осібно. У певному розумінні, день річниці освячення Латеранської Базиліки є найбільшим на світі парафіяльним святом. Оскільки папа римський є главою всієї Церкви, і ми всі, по суті, "його парафіяни", то свято цього храму є святом для кожного католика по всій планеті.

А також цей день слугує нагадуванням, що храм для нас – не просто "дім молитви", бо сама Церква є Домом Божим: Церква, яку складаємо ми всі. Ми всі разом становимо той містичний "дім", у якому живе Бог. Латеранська Базиліка – перший у світі християнський храм, присвячений Господу Богу. І як будівля храму складається з багатьох каменів, так і Церква, Дім Божий, складається з віруючих. У день цього свята ми стаємо перед таємницею Церкви, фундаментом якої є Христос, а скелею – Петро. Католицька Церква відзначає день освячення храму на Латерані, оскільки вона визнає свою єдність і цілісність, збудовану на апостольській спадкоємності, в любові та смиренні.

За матеріалами сайту credo-ua.org

   

Святі Меси  

Нд - 9.00 (пол), 11.00 (укр),
13.00 (укр), 18.00
Пн - 9.00 (пол), 18.30 (укр)
Вт - 9.00 (пол) 
Ср - 9.00 (пол)
Чт - 9.00 (пол), 18.30 (укр)
Пт - 9.00 (пол), 18.30 (укр)
Сб - 9.00 (пол), 18.30 (укр)

   

Молитовні наміри  

Молитовний намір Папи на вересень 2020
Загальний намір – шанування ресурсів планети. 
Молімося, щоби ресурси планети не розграбовували, а поділяли справедливо і шанобливо.
   

Слово Боже  

Жниво справдi велике, та робiтникiв мало, тож благайте господаря жнива, щоб на жниво своє вiн робiтникiв вислав
   

Читайте, слухайте  

ewtn ua

   

Ми у Facebook  

   

Від КРЕДО

   
© Парафія Воздвиження Всечесного Хреста Римсько-Католицької Церкви в Україні. м.Чернівці