Вівторок, 26 квітня 2016 22:01

Музика органу та віолончелі у чернівецькому костелі

Жан-Марі Леруа, органіст із Франції та Анна Кузіна, віолончелістка із Києва виступили у Чернівцях у Малій Базиліці Воздвиження Всечесного Хреста.

Це був вже сьомий концерт музиканта-француза у столиці Буковини і 37-й загалом в Україні. З 2003 року Жан-Марі регулярно відвідує нашу країну. Він є органістом, диригентом, виступає у різних залах різних країн, викладає у Парижі музику, диригує там хорами, а також є органістом церкви Матері Божої з Назарету, яка розташовується біля Ейфелевої вежі.

23 квітня, у суботу, Жан-Марі зіграв сольний концерт у Залі органної та камерної музики, де не було жодного вільного місця. Жан-Марі підібрав такий репертуар, який якраз передав трагізм теперішніх подій в Україні. І навіть вдягнув вишиванку у чорно-червоних тонах. А вже у неділю, 24 квітня, француз у Маілй Базиліці виступив у дуеті із віолончелісткою із Києва Анною Кузіною. Вона гастролює у різних країнах, навчалася у Франції. Багато років знайома із Жаном-Марі, але разом не грали давно.

Анна Кузіна працює в Симфонiчному академічному оркестрi Нацiональноï Фiлармонiï Украïни. Закінчила Національну музичну академію України ім. Чайковського, також навчалася у Паризькій консерваторії.

Храм був вщент заповнений людьми, глядачі стояли навіть у проходах. Француз та віолончелістка була надзвичайно розчулені таким душевним прийомом чернівецької публіки.

Для концерту у костелі органіст підібрав спеціальний духовний репертуар, але також включив сюди два твори українських композиторів: "Елегію" Миколи Лисенка та "Мелодію" Мирослава Скорика. Ці композиції прозвучали у виконанні органу та віолончелі. До слова, минулого року у Києві француз особисто познайомився з відомим українським композитором Мирославом Скориком, з того часу грає на своїх концертах його знамениту "Мелодію".

Незважаючи на те, що пан Леруа вже неодноразово бував в нашому місті, його мрією завжди було зіграти саме у цьому храмі. У Франції Жан-Марі виховувався у католицькій родині, і щонеділі ходив з батьками на Святі Меси. Так вперше почув орган і закохався у нього. З улюбленим музичним інструментом нерозлучний вже більше 30 років.

Жан-Марі Леруа народився у Франції, у місті Анже. Середню освіту здобув у католицькій школі. Навчався у консерваторіях міст Анже, Тур і Париж. А також навчався у Парижі у Схола Канторум ( Schola Cantorum) - це музичний заклад, який спеціалізується на релігійній музиці. Жан-Марі Леруа також викладає у музичних школах неподалік Парижа.

Як відомо, Жан-Марі дуже любить Україну та українців. І за найменшої нагоди намагається їм допомогти. Українським музикантам сприяє у Франції, а українським військовим допомагає фінансово. Зокрема, днями, одразу після візиту француза в Україну, у Парижі вийшов його власний диск органної музики "Радість і медитація", частину коштів від продажу якого музикант планує передати організції, яка допомагає у лікуванні (протезування) українським бійцям. Диск Жан-Марі передасть в Україну незабаром, і його можна буде придбати у Малій Базиліці, а також в інших місцях, які будуть занонсовані додатково.

Натомість глядачі концерту у храмі змогли внести благодійні пожертви, які будуть передані військовому капелану отцю Василю Гасинцю, а він використає кошти для потреб наших бійців. Після концерту було зібрано майже три тисячі гривень.

Всі квіти, які глядачі подарували Жану-Марі, він залишив у костелі. "На жаль, - сказав він, - я не можу забрати їх із собою у літак. Тому хочу їх подарувати Божій Матері, яка завжди мене оберігає". І допоки глядачі аплодували музикантам, органіст став на коліна перед образом Богородиці. Цей момент дуже зворушив глядачів. Але й самі глядачі зворушили француза.

Чернівчанка Лариса Ключевська, яка познайомилася із Жаном-Марі на його чернівецькому концерті минулого року, презентувала французу подарунок для його дружини Вівьєн. Перед своїми концертами Жан-Марі мав прес-конференцію, на якій кожному журналісту подарував вишиті книжкові закладки, які вишила його дружина, філіпінка за походженням. Глядачку концерту це так вразило, що вона вирішила передати у Францію цій жінці український гердан.

- А тобі, Жан-Марі я щиро вдячна за те, що ти так полюбив мою Укарїну,- сказала пані Лариса.

На "біс" музиканти виконали твір Астора П'яццоли " Аве Марія". Згодом ще фотогафувалися із прихильниками, підписували автографи та давали інтерв'ю. І хоч жан-Марі Леруа щойно поїхав із Чернівців, він вже має плани на черговий музичний проект у Чернівцях через рік.

Вечір органної музики у костелі мав назву "Молитва за Україну, яку люблю". І це була правда: будучи французом за паспортом, у своєму серці Жан-Марі знайшов місце для України.

- Щодо концертів в Україні, то зізнаюся чесно: тут я не заробляю зовсім, - каже музикант. - А в інших країнах – так, концерти мені приносять невеликий фінансовий дохід. Але хай зараз моя музика буде підтрикою українському глядачеві

Наталія ФЕЩУК
Фото автора, Максима КОЗМЕНКА та о.Андрія БЕЗКОРОВАЙНОГО

Джерело: http://buknews.com.ua/page/muzyka-orhanu-ta-violoncheli-u-chernivetskomu-kosteli.html

   

Святі Меси  

Нд - 9.00 (пол), 11.00 (укр),
13.00 (укр)
Пн - 9.00 (пол), 18.30 (укр)
Вт - 9.00 (пол) 
Ср - 9.00 (пол)
Чт - 9.00 (пол), 18.30 (укр)
Пт - 9.00 (пол), 18.30 (укр)
Сб - 9.00 (пол), 18.30 (укр)

   

Молитовні наміри  

Молитовний намір Папи на жовтень 2019
Місійний: молимось за те, щоб Святий Дух зродив нову місіонерську весну для всіх охрещених та розісланих Христовою Церквою
   

Слово Боже  

"Хто тіло Моє споживає та кров Мою п'є, той має вічне життя, і того воскрешу Я останнього дня."
Від Йоана 6:54
   

Читайте, слухайте  

ewtn ua

   

Ми у Facebook  

   

Від КРЕДО

   

Від Львівської Архідієцезії

   
© Парафія Воздвиження Всечесного Хреста Римсько-Католицької Церкви в Україні. м.Чернівці