Версія для друку
Вівторок, 26 квітня 2016 22:01

Музика органу та віолончелі у чернівецькому костелі

Жан-Марі Леруа, органіст із Франції та Анна Кузіна, віолончелістка із Києва виступили у Чернівцях у Малій Базиліці Воздвиження Всечесного Хреста.

Це був вже сьомий концерт музиканта-француза у столиці Буковини і 37-й загалом в Україні. З 2003 року Жан-Марі регулярно відвідує нашу країну. Він є органістом, диригентом, виступає у різних залах різних країн, викладає у Парижі музику, диригує там хорами, а також є органістом церкви Матері Божої з Назарету, яка розташовується біля Ейфелевої вежі.

23 квітня, у суботу, Жан-Марі зіграв сольний концерт у Залі органної та камерної музики, де не було жодного вільного місця. Жан-Марі підібрав такий репертуар, який якраз передав трагізм теперішніх подій в Україні. І навіть вдягнув вишиванку у чорно-червоних тонах. А вже у неділю, 24 квітня, француз у Маілй Базиліці виступив у дуеті із віолончелісткою із Києва Анною Кузіною. Вона гастролює у різних країнах, навчалася у Франції. Багато років знайома із Жаном-Марі, але разом не грали давно.

Анна Кузіна працює в Симфонiчному академічному оркестрi Нацiональноï Фiлармонiï Украïни. Закінчила Національну музичну академію України ім. Чайковського, також навчалася у Паризькій консерваторії.

Храм був вщент заповнений людьми, глядачі стояли навіть у проходах. Француз та віолончелістка була надзвичайно розчулені таким душевним прийомом чернівецької публіки.

Для концерту у костелі органіст підібрав спеціальний духовний репертуар, але також включив сюди два твори українських композиторів: "Елегію" Миколи Лисенка та "Мелодію" Мирослава Скорика. Ці композиції прозвучали у виконанні органу та віолончелі. До слова, минулого року у Києві француз особисто познайомився з відомим українським композитором Мирославом Скориком, з того часу грає на своїх концертах його знамениту "Мелодію".

Незважаючи на те, що пан Леруа вже неодноразово бував в нашому місті, його мрією завжди було зіграти саме у цьому храмі. У Франції Жан-Марі виховувався у католицькій родині, і щонеділі ходив з батьками на Святі Меси. Так вперше почув орган і закохався у нього. З улюбленим музичним інструментом нерозлучний вже більше 30 років.

Жан-Марі Леруа народився у Франції, у місті Анже. Середню освіту здобув у католицькій школі. Навчався у консерваторіях міст Анже, Тур і Париж. А також навчався у Парижі у Схола Канторум ( Schola Cantorum) - це музичний заклад, який спеціалізується на релігійній музиці. Жан-Марі Леруа також викладає у музичних школах неподалік Парижа.

Як відомо, Жан-Марі дуже любить Україну та українців. І за найменшої нагоди намагається їм допомогти. Українським музикантам сприяє у Франції, а українським військовим допомагає фінансово. Зокрема, днями, одразу після візиту француза в Україну, у Парижі вийшов його власний диск органної музики "Радість і медитація", частину коштів від продажу якого музикант планує передати організції, яка допомагає у лікуванні (протезування) українським бійцям. Диск Жан-Марі передасть в Україну незабаром, і його можна буде придбати у Малій Базиліці, а також в інших місцях, які будуть занонсовані додатково.

Натомість глядачі концерту у храмі змогли внести благодійні пожертви, які будуть передані військовому капелану отцю Василю Гасинцю, а він використає кошти для потреб наших бійців. Після концерту було зібрано майже три тисячі гривень.

Всі квіти, які глядачі подарували Жану-Марі, він залишив у костелі. "На жаль, - сказав він, - я не можу забрати їх із собою у літак. Тому хочу їх подарувати Божій Матері, яка завжди мене оберігає". І допоки глядачі аплодували музикантам, органіст став на коліна перед образом Богородиці. Цей момент дуже зворушив глядачів. Але й самі глядачі зворушили француза.

Чернівчанка Лариса Ключевська, яка познайомилася із Жаном-Марі на його чернівецькому концерті минулого року, презентувала французу подарунок для його дружини Вівьєн. Перед своїми концертами Жан-Марі мав прес-конференцію, на якій кожному журналісту подарував вишиті книжкові закладки, які вишила його дружина, філіпінка за походженням. Глядачку концерту це так вразило, що вона вирішила передати у Францію цій жінці український гердан.

- А тобі, Жан-Марі я щиро вдячна за те, що ти так полюбив мою Укарїну,- сказала пані Лариса.

На "біс" музиканти виконали твір Астора П'яццоли " Аве Марія". Згодом ще фотогафувалися із прихильниками, підписували автографи та давали інтерв'ю. І хоч жан-Марі Леруа щойно поїхав із Чернівців, він вже має плани на черговий музичний проект у Чернівцях через рік.

Вечір органної музики у костелі мав назву "Молитва за Україну, яку люблю". І це була правда: будучи французом за паспортом, у своєму серці Жан-Марі знайшов місце для України.

- Щодо концертів в Україні, то зізнаюся чесно: тут я не заробляю зовсім, - каже музикант. - А в інших країнах – так, концерти мені приносять невеликий фінансовий дохід. Але хай зараз моя музика буде підтрикою українському глядачеві

Наталія ФЕЩУК
Фото автора, Максима КОЗМЕНКА та о.Андрія БЕЗКОРОВАЙНОГО

Джерело: http://buknews.com.ua/page/muzyka-orhanu-ta-violoncheli-u-chernivetskomu-kosteli.html