Понеділок, 21 липня 2014 09:42

Науково-практична конфенція з нагоди 200-ліття освячення костелу

Ювілейні святкування 200-тої річниці освячення костелу у місті Чернівці розпочалися 18 липня з науково-практичної конференції у Червоній залі Чернівецького Національного університету імені Юрія Федьковича. Серед її учасників були духовенство, науковці, семінаристи, парафіяни та вихідців із родин буковинців, які живуть у Польщі.

Після вступного слова доцента Владислава Струтинського та спільної молитви присутні хвилиною мовчання вшанували пам'ять загиблих від рук сепаратистів на Донбасі. Ректор університету професор Степан Мельничук у вітальному слові підкреслив важливе місце місцевої римсько-католицької парафії в житті міста. Від імені Архієпископа Львівського Мечислава Мокшицького учасників конференції привітав Генеральний вікарій Львівської архідієцезії о. інфулат Юзеф Павлічек. Доцент Владислав Струтинський пригадав основні віхи головної католицької святині у Чернівцях, а історик доц. Ганна Скорейко скрупульозно простежила розвиток римсько-католицької громади в поліконфесійній та багатоетнічній структурі Буковини австрійської доби. На думку дослідниці сучасники ще мало обізнані з моделлю спільного європейського дому, яка успішно втілювалася на Буковині, зокрема в Черніцях. Наприклад у костелі Воздвиження Всечесного Хреста молилися німці, поляки, угорці, чехи. Не лише латинники, а й греко-католики і вірмено-католики, поки не побудували власні храми служили Літургії у костелі. У найскладніші для суспільства часи, зокрема під час Першої світової війни знайшли порозуміння католицьке, православне та юдейське духовенство, котрі разом стралися полегшити життя населенню в умовах окупації російськими військами. На оригінальні історичні документи й матеріали про будівництво і ремонти храму звернула увагу архівіст Марія Нікерса. У стінах костелу молилися імператори, а на його вежі було встановлено публічний годинник для городян – пригадав доцент Олександр Масан, виступ якого був насичений цікавими фактами про внесок латинників у суспільно-політичне життя Буковини. Діяльності Сестер Францисканок Родини Марії в Чернівцях в період 1884-1945 років присвятила свій виступ сестра Ельжбєта Слємр RM. А о. пралат Віктор Антонюк поділився своїми спогадами служіння в парафії Воздвиження Всечесного Хреста, довголітнім настоятелем якої був о. Францішек Краєвський. Про зв'язки родин вихідців з Буковини, котрі живуть у Польщі, з римсько-католицькою громадою у Черніцях розповів голова Всепольського Товариства «Вспульнота Буковіньска» Вільгельм Скібінські.

Складаючи подяку всім, хто прилучився до участі в конференції, нинішній настоятель парафії о. канонік Марек Дроздзік заохотив науковців, передусім молодь, до подальших досліджень і вивчення церковної історії краю.

Костянтин Чавага

   

Святі Меси  

Нд - 9.00 (пол), 11.00 (укр),
13.00 (укр)
Пн - 9.00 (пол), 18.30 (укр)
Вт - 9.00 (пол) 
Ср - 9.00 (пол)
Чт - 9.00 (пол), 18.30 (укр)
Пт - 9.00 (пол), 18.30 (укр)
Сб - 9.00 (пол), 18.30 (укр)

   

Молитовні наміри  

Молитовний намір Папи на листопад 2019
За Близький Схід, де різні релігійні спільноти поділяють спільний життєвий простір, щоб серед них запанував дух діалогу, зустрічі та примирення
   

Слово Боже  

Нiхто двом панам служити не може, - бо або одного зненавидить, а другого буде любити, або буде триматися одного, а другого знехтує. Не можете Боговi служити й мамонi (багатству, грошам)
   

Читайте, слухайте  

ewtn ua

   

Ми у Facebook  

   

Від КРЕДО

   

Від Львівської Архідієцезії

   
© Парафія Воздвиження Всечесного Хреста Римсько-Католицької Церкви в Україні. м.Чернівці