ШАНОВНІ ПАРАФІЯНИ ТА ВІДВІДУВАЧІ ЦЬОГО ХРАМУ!

Згідно Закону України „Про свободу совісті та релігійні організації", не допускається будь-яке примушування громадян до участі або неучасті в богослужіннях, релігійних обрядах і церемоніях.

У відповідності до постанови Кабінету Міністрів України „Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" від 11.03.2020 № 211,

прошу:

  • дотримуватися соціальної дистанції;
  • користуватись засобами антисепції;
  • вживати всіх заходів щодо унеможливлення розповсюдження серед парафіян, священнослужителів та інших осіб гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Принагідно інформую, що є можливість долучитися до богослужіння у віддаленому доступі

(на Радіо Марія, на телебаченні Віковічного Слова (EWTN) та інтернет-трансляції на youtube).

Настоятель о. Анатолій ШПАК

   
Понеділок, 21 липня 2014 10:34

Чернівецький костел став Малою Базилікою

Цей титул римо-католицький храм Воздвиження Всечесного Хреста отримав до свого 200-ліття, яке урочисто відзначено 19 липня.

Велика радість римо-католиків міста стала радістю для багатьох чернівчан, які під час урочистої святої Меси вщент заповнили святиню. Спеціальний декрет про надання костелу титулу Малої Базиліки (тепер таких в Україні вже буде три) зачитав високий гість з Ватикану, Голова Папського Комітету з Міжнародних Євхаристійних Конгресів, Архиєпископ П'єро Маріні, який цими днями якраз перебуває в Україні. Він очолив святкову Службу Божу у співслужінні із Архиєпископом Мечиславом Мокшицьким, главою конференції римсько-католицьких єпископів та десятками священиків. Разом із парафіянами молилися і представники інших церков, а також заступник голови Чернівецької ОДА Іван Рибак, міський голова Олексій Каспрук, посол Сейму Республіки Польща Ян Дзєдзічак, Генеральний Консул РП у Вінниці Кшиштоф Свідерек, а також гості із Франції, Польщі та України.

Безперечно, що ювілей знаної чернівецької святині не міг обійтися лише однією урочистістю. Напередодні у Червоній залі ЧНУ ім. Ю. Федьковича відбулася науково-практична конференція на тему «Римо-католицька парафія в Чернівцях: історія заснування, розвиток та подальші перспективи діяльності», де виступили знані чернівецькі історики, зокрема, Олександр Масан та Ганна Скорейко. А сестра Ельжбета Слємп RM підготувала доповідь на тему «Cестри Францисканки Родини Марії в Чернівціях в період 1884-1945». Відразу після урочистої святої Меси і почесні гості, і всі чернівчани були запрошені на парафіяльний фестин, а згодом - на духовний концерт за участю артистів Чернівецької обласної філармонії.

Його Ексиленція П'єро Маріні під час спілкування із журналістами відзначив, що це дуже висока нагорода для храму і всієї його громади. Варто зауважити, відтепер, після отримання такого титулу, святиня має буде відчиненою для людей впродовж дня.

Чернівецький костел Воздвиження Всечесного Хреста функціонував у місті завжди, навіть у радянські часи він не був зачинений. Неймовірно багато подій пам'ятають ці старовинні стіни. Взяти хоча б одну з них – кількарічної давності, коли під час візиту до Чернівців відомий європейський політик, син Карла фон Габсбурга, останнього імператора Австро-Угорщини, Отто фон Габсбург побував у цьому костелі на богослужінні. А якщо перенестися у дуже далеке минуле, то ці стіни пам'ятають святі Меси, які служив перший настоятель костелу отець Вінцен Христоф Кекерт, котрого вважають кращим проповідником і котрий досконало грав на цитрі. Тут, у столиці Буковини, у 1866 році в цьому храмі встановили орган, який отримав дві відзнаки – у Відні та Парижі як найкращий за тембром орган у всій Європі. І саме на стіні цього храму зберігся найстаріший на Західній Україні сонячний годинник, який до сьогоднішнього дня показує місцевий час, що відрізняється від загальноєвропейського на 44 хвилини. А ще всередині храму – оригінальні фрески, вітражі і аж сім вівтарів. Ця чернівецька святиня – найвідвідуваніша туристами.

Сама історія римо-католицького храму Воздвиження Всечесного Хреста розпочинається з часу входження Буковини до складу Австрії у 1774 році. За розпорядженням австрійського імператора Йосифа II у 1787 році, під час його перебування в Чернівцях, розпочато зведення мурованого костелу. Чернівецький історик Ігор Чеховський у книзі «Чернівці – місто зустрічі культур і релігій» писав:

«Та попри підтримку з боку самого монарха, зокрема й фінансову, будівництво затягнулося майже на три десятиліття, і його постійно супроводжували якісь нещастя. Впродовж цього часу вежа двічі обвалювалася, а сам костел 1790 року потерпів від пожежі. Багатостраждальну вежу в черговий раз знищила пожежа 1866 року, після чого її було відбудовано, але змінено форму даху. 29 липня 1814 року костел нарешті було освячено під титулом Воздвиження Святого Хреста».

У 1909-1910 роках костел був добудований, а саме пресвітерій, бокові нефи та захристія. Головний вівтар освячений у 1910 році Львівським архієпископом Йосифом Більчевським. Власне, з того 1910 року костел жодного разу конструктивно не ремонтувався - аж до цього часу, коли кілька років тому у храмі було розпочато генеральну реконструкцію. Нинішній настоятель костелу отець Марек Дроздзік розпочав її завдяки допомозі і парафіян, і добродіїв з-за кордону. Приміром, у 2012-му новою мідною бляхою було перекрито дах, і вже майже рік триває реконструкція внутрішньої передньої частини храму. Працюють майстри-реставратори зі Львівщини під керівництвом Миколи Толочка.

В історії цієї чернівецької святині свій слід залишило немало отців, які були не лише священиками, а й визначними особистостями – зі своїми переконаннями, поглядами, уподобаннями. І найперше тут слід згадати наступника першого настоятеля отця Кекерта - священика Антона Кунца. На противагу своєму попереднику, він дотримувався погляду, що католицька церква, як «державна церква Австрії» потрібна і у суспільному житті, і поряд з місцевою православною церквою необхідна її неписана керівна присутність. Тому вже у 1829 році він настояв встановити в центрі Чернівців на Рінгплац (нині Центральна площа) скульптуру Діви Марії «Пієта». А пізніше, навпроти православного кафедрального собору, також за його вказівкою була встановлена статуя св. Яна Непомука. Сьогодні на одній зі стін, у лівобічній частині храму, можна бачити меморіальну дошку з барельєфом отця Йосефа Шміда – одного з найавторитетніших парохів упродовж всієї двохсотлітньої історії костелу Воздвиження, котрий очолював громаду з 1893 року і до самої смерті у 1921-му. Уродженець Буковини, він володів чи не всіма мовами краю.

Вже невдовзі громада костелу Воздвиження Всечесного Хреста планує видати книгу, куди ввійдуть фрагменти і великої парафіяльної історії, і життєписи отців, котрі тут працювали, і найурочистіші миті з відзначення 200-ліття костелу вже у статусі Малої Базиліки. А на пам'ять про відвідини цього храму архиєпископи П'єро Маріні та Мечислав Мокшицький отримали у подарунок картини із зображенням чернівецького костелу. Гість з Ватикану зауважив, що відвідував Україну ще у 2001 році разом із Святим Папою Іваном Павлом II, але тоді не мав такої можливості познайомитися з Україною так добре, як зараз.

Одразу після ювілею костел знову повернеться до свого щоденного життя. І це не тільки святі Меси, хрестини чи вінчання. Це також і продовження масштабної реставраційної роботи всередині храму, адже до ювілею вдалося відновити лише передню частину храму. Бо після отримання титулу Малої Базиліки, безумовно, храм захоче відвідати немало паломників звідусіль.

Наталія ФЕЩУК

   

Святі Меси  

Нд - 9.00 (пол), 11.00 (укр),
13.00 (укр), 18.00
Пн - 9.00 (пол), 18.30 (укр)
Вт - 9.00 (пол) 
Ср - 9.00 (пол)
Чт - 9.00 (пол), 18.30 (укр)
Пт - 9.00 (пол), 18.30 (укр)
Сб - 9.00 (пол), 18.30 (укр)

   

Молитовні наміри  

Молитовний намір Папи на вересень 2020
Загальний намір – шанування ресурсів планети. 
Молімося, щоби ресурси планети не розграбовували, а поділяли справедливо і шанобливо.
   

Слово Боже  

Багато покликаних, та вибраних мало
   

Читайте, слухайте  

ewtn ua

   

Ми у Facebook  

   

Від КРЕДО

   
© Парафія Воздвиження Всечесного Хреста Римсько-Католицької Церкви в Україні. м.Чернівці